Gimtadienio šventimas yra paplitusi tradicija visame pasaulyje, tačiau skirtingose kultūrose jis turi unikalių bruožų ir ritualų. Šį kartą aptarsime keletą įdomių gimtadienio sveikinimo tradicijų skirtingose šalyse ir jų kilmę.
Lietuva
Lietuvoje gimtadieniai yra švenčiami šeimos ir draugų rate, su dainomis, dovanomis ir tortu. Dažnai dainuojama tradicinė lietuviška gimtadienio daina „Su gimimo diena“.
Ši tradicija kyla iš senovinių pagoniškų papročių, kai buvo tikima, kad gimimo dieną žmogus yra ypač pažeidžiamas piktosioms dvasioms, todėl dainos ir linkėjimai turėjo apsaugoti nuo blogio.
Be to, kai kur Lietuvoje vis dar laikomasi papročio pirmąjį kąsnį ar pirmą gėrimo gurkšnį skirti jubiliatui, kad jis taptų šventės dėmesio centru ir pajustų artimųjų meilę bei palaikymą.
Meksika
Meksikoje gimtadieniai švenčiami su piñata – spalvinga popierine figūra, pripildyta saldainių ir žaislų, kurią vaikai daužo lazda, kol ji sudūžta ir išbyra turinys.
Ši tradicija turi šaknis ikikolumbinėje Meksikoje, kur piñata buvo naudojama kaip ritualinis objektas. Vėliau ispanų kolonizatoriai pritaikė šią praktiką krikščioniškoms šventėms.
Be to, labai populiari „Las Mañanitas“ daina, kurią gimtadienio rytą artimieji ir draugai dainuoja jubiliatui, o dažnai ją lydi ir mariachiai. Dar viena įdomi tradicija – pirmojo kąsnio taisyklė: kai jubiliatas bando atsikąsti gimtadienio torto, šeima ar draugai gali jį netikėtai stumtelėti veidu į tortą, o tai laikoma smagiu ir geranorišku pokštu.

Vokietija
Vokietijoje vaikai gimtadienius švenčia su „Kindergeburtstag“ – specialiu vakarėliu, skirtu vaikams. Ant gimtadienio stalo dažnai dedamas tortas su žvakėmis, kurios atitinka vaiko amžių, ir užpūtus jas, vaikas gali sugalvoti norą.
Vokietijoje gimtadieniai turi savitas tradicijas, o viena įdomiausių yra susijusi su 30-uoju gimtadieniu: jei vyras iki šio amžiaus nėra vedęs, jis turi viešai valyti durų rankenas arba šluoti laiptus miesto aikštėje, kol išgelbės draugė pabučiuodama jį.
Taip pat Vokietijoje laikoma nemandagu iš anksto pasveikinti žmogų su gimtadieniu, nes tikima, kad tai gali atnešti nesėkmę. Be to, gimtadienio šventės dažnai būna kuklios vaikystėje, tačiau suaugusieji dažnai organizuoja „round number“ (apvalių skaičių) gimtadienius su didelėmis vaišėmis ir netgi samdomais muzikantais.
Japonija
Japonijoje gimtadieniai nėra tokie svarbūs kaip kai kuriose kitose kultūrose. Tačiau vienas išskirtinis renginys yra „Shichi-Go-San“, kuris švenčiamas lapkričio 15 d. Vaikai, kuriems sukanka 3, 5 ir 7 metai, yra vedami į šventyklą, kur meldžiamasi už jų sveikatą ir laimę.
Ši tradicija siekia Heian laikotarpį (794–1185 m.), kai aristokratai šventė vaikų augimą.
Japonijoje gimtadieniai ne visada buvo tokia svarbi asmeninė šventė kaip Vakaruose – iki XX amžiaus pradžios visi gyventojai savo gimimo dieną simboliškai švęsdavo sausio 1-ąją, o ne individualią datą. Viena iš svarbiausių gimtadienio švenčių yra 20-asis gimtadienis, vadinamas Seijin no Hi, kuris žymi pilnametystę ir yra švenčiamas su tradiciniais kimono, oficialiomis ceremonijomis bei iškilmingais renginiais visoje šalyje.
Jungtinės Amerikos Valstijos
JAV gimtadieniai dažnai švenčiami su didelėmis vakarėlių dekoracijomis, teminiais vakarėliais ir daugybe dovanų.
Populiarus gimtadienio simbolis yra tortas su žvakėmis, o tradicija, kad užpūtus žvakes reikia sugalvoti norą, atėjo iš Vokietijos imigrantų. Taip pat plačiai paplitusi tradicija yra gimtadienio dainos „Happy Birthday to You“ giedojimas, kurios šaknys siekia XIX amžių.
Indija
Indijoje gimtadieniai dažnai švenčiami pagal religinius papročius. Vaikai dažnai neša vaisius ir saldumynus į mokyklą, kad pasidalytų su draugais.
Šeimos gali surengti maldos ceremoniją, vadinamą „puja“, kad palaimintų vaiką. Kai kuriose Indijos dalyse gimtadieniai švenčiami su specialiais šokiais ir muzika, atspindinčia vietines tradicijas.
Daugelis vaikų per savo gimtadienį lanko šventyklas ir atlieka gerus darbus, pavyzdžiui, aukoja maistą vargšams – tai laikoma sėkmę nešančiu gestu. Taip pat įprasta, kad gimtadienio vaikas pirmasis atsikanda torto gabalėlio, o tada tėvai ar vyresnieji jam gabalėlį įdeda į burną kaip pagarbos ir palaimos ženklą.
Šveicarija
Šveicarijoje gimtadienio šventės dažnai būna kuklios, ypač suaugusiųjų tarpe, nes daugelis žmonių patys organizuoja savo šventę ir kviečia svečius, o ne atvirkščiai. Įdomu tai, kad Šveicarijoje nėra įprasta gimtadienį švęsti iš anksto, nes tai laikoma blogu ženklu – tikima, jog tai gali atnešti nelaimę.
Be to, vietoj didelių dovanų dažnai įteikiami simboliniai gestai, pavyzdžiui, rankų darbo pyragai ar vynas, o kai kuriose regionuose populiaru gimtadienio proga visus vaišinti fondiu ar raclette.
Australija
Australijoje gimtadieniai dažnai švenčiami su tradiciniu „Fairy Bread“ – tai sviestu aptepta duona, apibarstyta spalvingais cukriniais pabarstukais, kuri yra ypač populiari tarp vaikų. Be to, kai kuriose Australijos vietovėse įprasta švęsti „birthday shout“, kai jubiliatas ne laukia dovanų, o pats vaišina draugus ar kolegas gėrimais ar užkandžiais.
Įdomu ir tai, kad dėl šilto klimato gimtadieniai dažnai švenčiami lauke – paplūdimyje ar parke, kur organizuojami kepsninės vakarai („barbie“), tapę neatsiejama Australijos kultūros dalimi.
Pakistanas
Pakistane gimtadienių šventimas nėra toks įprastas kaip Vakaruose, tačiau didžiuosiuose miestuose jis vis labiau populiarėja, ypač tarp jaunesnės kartos. Įdomu tai, kad tradicinė gimtadienio šventė dažnai prasideda ne ryte, o vidurnaktį – artimieji ir draugai nustebina jubiliatą pirmosiomis naujų metų gyvenime minutėmis.
Be to, per gimtadienius dažnai laikomasi musulmoniškų tradicijų – vaikai gali gauti tėvų palaiminimą, o vietoje gimtadienio dovanų kartais pasirenkama labdara, pavyzdžiui, išdalijant maistą vargšams kaip gerą darbą.
DUK
Kokios keisčiausios gimtadienio tradicijos Danijoje?
Danijoje labai svarbi tradicija yra vėliavos naudojimas – per gimtadienį namai puošiami Danijos vėliavomis, o kai kur netgi pastatoma vėliava kieme, kad visi žinotų apie šventę. Jei žmogus iki 25 metų dar nėra vedęs ar ištekėjusi, jam ant galvos gali būti užpilta cinamono – tai senovinė tradicija, juokais primenanti, kad laikas susirasti antrąją pusę. Tačiau jei 30-mečio statusas vis dar vienišas, vietoje cinamono naudojami dar stipresni prieskoniai, pavyzdžiui, pipirai!
Kaip tradiciškai gimtadieniai švenčiami Pietų Korėjoje?
Pietų Korėjoje ypač svarbus pirmasis gimtadienis, vadinamas Doljanchi. Per šią šventę kūdikis pastatomas prieš įvairius daiktus, tokius kaip pinigai, knyga, teptukas ar siūlų ritė – tikima, kad pasirinktas daiktas nulems vaiko ateitį (pvz., pinigai simbolizuoja turtą, o knyga – išmintį). Be to, suaugusieji dažnai švenčia savo gimtadienį valgydami jūros dumblių sriubą (miyeok-guk), kuri simbolizuoja sveikatą ir ilgą gyvenimą.
Kokios ypatingos gimtadienio tradicijos egzistuoja Vokietijoje?
Vokietijoje vaikų gimtadieniai yra didelė šventė, per kurią tėvai paprastai kepa specialų tortą ir namai puošiami spalvingomis dekoracijomis. Tačiau suaugusiems, ypač vyrams, kurie nesusituokę iki 30 metų, tenka išgyventi keistą tradiciją – jiems dažnai liepiama valyti viešąsias vietas, pavyzdžiui, bažnyčių laiptus, kol jie sulaukia bučinio iš priešingos lyties asmens, simbolizuojančio galimybę rasti partnerį. Vaikai gimtadienį dažnai pradeda nuo „Gimtadienio kėdės“ (Geburtstagsstuhl), kuri puošiama gėlėmis ir balionais, o jubiliatas gauna specialų karūnos formos galvos papuošalą.
Gimtadienio šventimo tradicijos yra įvairios ir įdomios, atspindinčios skirtingų kultūrų istorijas ir vertybes.
Nors šių tradicijų kilmė gali būti skirtinga, visose kultūrose gimtadieniai yra ypatinga diena, skirta džiaugsmui, bendravimui ir artimųjų dėmesiui.